Przejdź do treści

Cellulit – co to jest i jak z tym walczyć

  • przez
Cellulit - co to jest

Każdy prawdopodobnie słyszał w życiu słowo cellulit. Inne nazwy to skórka pomarańczowa oraz lipodystrofia. Czym właściwie jest i jak się objawia cellulit? Jest to pojawienie się tkanki tłuszczowej w niewłaściwym miejscu, a także w niewłaściwej formie. W konsekwencji, skóra w miejscu występowania cellulitu jest mocno pofałdowana. Cellulit stanowi problem natury estetycznej dla wielu kobiet. Wedle niektórych szacunków, nawet 90% z nich musi zmagać się ze skórką pomarańczową.

Komu grozi pojawienie się cellulitu?

W społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, że cellulit grozi przede wszystkim otyłym kobietą. Jest to jednak mit, ponieważ może się on pojawić zarówno u osób z nadwagą, jak i u tych całkiem szczupłych. Co prawda lipodystrofia rzadko pojawia się w okresie dojrzewania, to jednak z jej powodu cierpią zarówno młode jak i starsze kobiety.

Jak pozbyć się cellulitu?

Podstawą w walce ze skórką pomarańczową jest prowadzenie odpowiedniego trybu życia. Co jest ważne? Zapewne nikogo nie zdziwi, że przede wszystkim są to odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Te dwa czynniki są niezbędne, jeśli chcemy zachować skórę w dobrym stanie. Jeśli chodzi o dietę, to najważniejszym jej składnikiem, jest w tym przypadku błonnik.

Ponadto, poza dietą i ćwiczeniami, warto także pielęgnować skórę. Regularne balsamowanie ciała sprawi, że prawdopodobnie uda się uniknąć cellulitu, lub pozbyć się go, jeśli już zdążył się pojawić.

Bardziej zaawansowane metody walki z cellulitem.

Czasami może być tak, że pomimo stosowania diety, regularnych ćwiczeń oraz balsamowania ciała, nadal nie wiesz jak pozbyć się cellulitu. Gdy nic nie pomaga, trzeba sięgnąć po bardziej zaawansowane metody.

Istnieje co najmniej kilka zabiegów wykonywanych przez kosmetyczki lub też przez lekarzy. Pierwszym z nich jest endermologia. Zabieg ten ma na celu wzmocnienie skóry, a także usunięcie obrzęku spod skóry.

Do zlikwidowania cellulitu stosuje się także ultradźwięki. Zabiegi w których się je wykorzystuje polegają na usuwaniu cząsteczek tłuszczu.

Kolejny zabieg to mezoterapia. Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu do skóry specjalnych preparatów. Warto zauważyć, że tę metodę stosuje się tylko w połączeniu z innymi sposobami walki z cellulitem.

Także laser jest często wykorzystywany do poprawienia stanu skóry. Dzięki zabiegom laserowym skóra staje się bardziej sprężysta i wolna od cellulitu.

Zabiegi mogą skutecznie zlikwidować cellulit, jednak należy pamiętać o ich ograniczeniach. Ich największą wadą jest dosyć wysoka cena.