Przejdź do treści

Cellulit – jakie są jego przyczyny?

  • przez
Cellulit - jakie są jego przyczyny

Cellulit to bolączka milionów kobiet. Nie jest on groźny dla zdrowia, natomiast stanowi dla mnóstwa kobiet przyczynę zmartwienia ze względu na niezbyt ładny wygląd.

Przyczyny pojawienia się cellulitu

Jednym z najczęściej spotykanych powodów pojawienia się cellulitu, który nazywany jest również skórką pomarańczową, jest mała aktywność fizyczna. Wiele kobiet, bo to ich przede wszystkim dotyczy cellulit, spędza długie dnie w pracy siedzącej. Jest to szybka droga do formowania się się skórki pomarańczowej. Często pojawia się wówczas cellulit na udach lub biodrach, lecz również na ramionach, a nawet na pośladkach. Dlatego też, aby uniknąć cellulitu trzeba się systematycznie ruszać. W przypadku pracy, która wymaga od nas, aby przez wiele godzin siedzieć przy biurku, dobrze byłoby wygospodarować jakiś czas, po to, żeby po pracy pobiegać, czy też popływać.

Przyczyn pojawienia się się cellulitu jest bardzo dużo. Właśnie dlatego, cellulit jest tak często występującym zjawiskiem. Wiele wskazuje na to, że cellulit może powodować otyłość. Z jednej strony dlatego, że u osób z nadwagą pojawia się więcej komórek tłuszczowych, a z drugiej strony, zmniejsza ona znacznie cyrkulację krwi. Nie oznacza to jednak, że u osób nieotyłych cellulit się nie pojawia.

Co więcej, dla cellulitu istotne jest również jaką dietę prowadzimy. Niezwykle istotne jest, aby była ona bogata w błonnik. Produkty jakie powinno się spożywać walcząc z cellulitem, to przede wszystkim takie, w których jest mała ilość węglowodanów oraz tłuszczy. Dodatkowo, jeśli pragniemy uniknąć formowania się się cellulitu, trzeba ograniczyć palenie papierosów.

Przyczyną wystąpienia się cellulitu może być jednocześnie nieprawidłowe krążenie. Może być ono spowodowane na przykład przez wspomnianą już wcześniej nadwagę, natomiast nie tylko przez nią. Co ciekawe, nieprawidłowe krążenie w dolnej partii ciała powodowane jest nierzadko przez płaskostopie. Stąd też wiadomo, że występuje zależność pomiędzy płaskostopiem a cellulitem. Płaskostopie występuje zwykle już w wieku dziecięcym, i to wówczas powinno się je zwalczać, aby uniknąć walki z cellulitem w dorosłym życiu.

Poza tym, cellulit na udach, ramionach, czy jakiejkolwiek innej części ciała, może być wynikiem zaburzeń związanych z hormonami. Uważa się, że pojawia się on, gdy dochodzi w organizmie do znacznych wahań poziomu estrogenów. Dlatego też, tak często skórka pomarańczowa występuje u kobiet czy to w okresie przekwitania, albo też wkrótce po ciąży. Jest to konsekwencją zmian hormonalnych jakie występują w tych dwóch przypadkach. W sytuacji, gdy żadne amatorskie metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, dobrze jest zwrócić się o wskazówkę do lekarza, ponieważ źródłem cellulitu jest wtedy najprawdopodobniej niewłaściwie funkcjonujący układ hormonalny.