Przejdź do treści

Zdrowa dieta

  • przez
Zdrowa dieta

Zdrowa dieta, czy jak kto woli zdrowe odżywianie to złoty środek do długiego życia w dobrym zdrowiu. Aby przez długie lata trzymać się krzepko i wyglądać dobrze, to już w młodości trzeba ukształtować w sobie niektóre zwyczaje. Oczywiście mowa tutaj o odżywianiu, ale także o wysiłku fizycznym i innych kryteriach, które określają zdrowie.

Skoncentrujmy się jednakże na odżywianiu. Jaka powinna być zdrowa dieta? Pewnie powinna być niesprzeczna z powszechnie dostępnymi poradami, które zostały stworzone i wydane drukiem przez osoby zajmujące się zdrowiem, ale i technologią żywienia, przeważnie dietetycy. Owi specjaliści swego czasu uformowali piramidę żywieniową, która to do dnia dzisiejszego jest podstawową sugestią dzięki której w optymalny sposób możemy zarządzać naszą dietą.

Piramida żywieniowa konkretyzuje jakie artykuły powinny gościć na naszych talerzach codziennie, a jakie tylko od czasu do czasu.

Na samym spodzie piramidy pojawiają się produkty zbożowe, nieco wyżej warzywa, owoce, potem nabiał, na przed ostatnim miejscu piramidy znajdują się: mięso, ryby, warzywa strączkowe bogate w białko oraz jaja. Na najwyższym szczeblu piramidy żywieniowej mieszczą się tłuszcze. Zgodnie z przedstawioną piramidą nasza dieta powinna w głównej mierze powoływać się na artykuły zbożowe. Kategorycznie powinniśmy wystrzegać się tłuszczy, w szczególności tych wielonienasyconych.

Zdrowa dieta, to dieta dostatnia w płyny oraz błonnik pokarmowy. Powiązanie tych dwóch rzeczy pozwoli na oczyszczenie przewodu pokarmowego ze zalegających pokarmów, przy tym doda rozpędu przemianie materii.

Nie zapominajmy, że złotym środkiem do pomyślności jest umiar i rozsądek.