Przejdź do treści

Nowotwór piersi – zapobieganie i leczenie

  • przez
Nowotwór piersi

Rak piersi to bardzo niebezpieczny nowotwór stanowiący najpospolitszą wśród kobiet przyczyną śmierci związanych z schorzeniami nowotworowymi. Jego należycie wczesne namierzenie daje jednakże perspektywę na skuteczne uleczenie, z tego powodu tak ważna jest profilaktyka.

Przeciwdziałanie rakowi piersi

Zaleca się, żeby każda kobieta bez wyjątku, która mieści się powyżej 20 roku życia, w indywidualny sposób i z dochowaniem optymalnej regularności, kontrolowała swoje piersi. Kiedy chodzi o kobiety w wieku rozrodczym, takie badanie najwłaściwiej jest przeprowadzać 2-3 dni po tym jak dobiegnie końca miesiączka, natomiast w odniesieniu do kobiet po menopauzie samobadanie piersi powinno się wykonywać raz w miesiącu, najwłaściwiej w ściśle określonym terminie (np. 1-ego lub 10-tego dnia miesiąca).

Samokontrola pod względem rychłego rozpoznawania nowotworu piersi opiera się nie wyłącznie na weryfikowaniu czy nie pojawiły się zmiany pod postacią widocznych wypukłości albo zmiany w odcieniu skóry piersi czy też brodawki, ale także czy węzły chłonne pod pachami nie uległy powiększeniu lub również czy po uciśnięciu brodawki nie wydziela się z niej krwista bądź surowicza wydzielina. Te wszelkie anomalie mogą być efektem nowotworu piersi i z tej przyczyny ich wczesne namierzenie zwiększa szanse na sukces w terapii.

Z pominięciem klasycznego, samodzielnego badania piersi można wyróżnić także badanie USG piersi i mammografię. Badanie USG doradzane jest młodym kobietom pomiędzy 25, a 40 rokiem życia i należy je przeprowadzać raz na 2 lata. Jest tak dlatego, że piersi u młodych kobiet składają się szczególnie z tkanki gruczołowej co upraszcza badanie ultrasonografem. Natomiast mammografia (czyli prześwietlanie piersi przy pomocy promieni rentgenowskich) powinna być przeprowadzana przez kobiety po 40 roku życia, ze względu na fakt, że wtenczas piersi kobiety składają się w tym momencie już przede wszystkim z tkanki tłuszczowej. Mammografię ponadto powinno się wykonywać przynajmniej raz na 2 lata by w porę namierzyć wszystkie odchylenia.

Leczenie nowotworu piersi

Jeśli podczas któregokolwiek z kontroli okaże się, że w piersiach pojawiły się zmiany nowotworowe, decydujące jest zastosowanie dopasowanej metody terapii. Zależy ona nie wyłącznie od stadium zaawansowania, ale dodatkowa od rodzaju nowotworu. Najważniejsze z nich to leczenie operacyjne, chemioterapia i radioterapia.

Najbardziej rozpowszechnioną metodą leczenia raka piersi jest leczenie operacyjne. Jego skuteczność szacuje się na mniej więcej 70%. W przypadku odpowiedniej precyzji zabiegu oraz odpowiednio wcześnie przeprowadzonego zabiegu można mieć nadzieję, że nie będzie komplikacji oraz przerzutów, co zwiększy prawdopodobieństwo na przeżycie na przestrzeni 5 lat po operacji.

Chemioterapia, czyli terapia raka piersi za pomocą optymalnie skonfigurowanych substancji przeciwnowotworowych może być stosowana na licznych stadiach choroby. Po pierwsze znajduje ona wykorzystanie przed operacją (chemioterapia przedoperacyjna) w przypadku kiedy anomalia nowotworowa jest spora (powyżej 5 centymetrów), a komórki nowotworowe pojawiły się także w węzłach chłonnych. Po drugie, wykorzystuje się ją dodatkowo jako dopełnienie po leczeniu chirurgicznym (chemioterapia uzupełniająca). Ma ona podówczas zadanie unicestwienie komórek nowotworowych, które pojawiły się w następnych narządach. Chemioterapię wykorzystuje się również przy kuracji zaawansowanego stadium nowotworu piersi z silnymi przerzutami. Ma to na celu minimalizowanie ryzyka wzrostu nowotworu i przedłużenie życia.

Radioterapia natomiast polega na naświetleniu miejsca, gdzie też znajdował się nowotwór, a także otoczeniu węzłów chłonnych. Wykorzystuje się w tym celu promieniowanie jonizujące. Radioterapia to sposób kuracji nowotworu piersi w przypadku raka inwazyjnego, który spowodował konieczność zastosowania mastektomii lub też podczas gdy występuje wysokie ryzyko wznowienia nowotworu w związku z obecnością komórek nowotworowych w co najmniej 4 węzłach chłonnych.